A játék szabályai röviden

Az amerikai foci olyan játék, amit egy 100 yardos pályán a két végén 10-10 yardos végzónával (endzone) két 11 fős csapat játszik.

Egy csapat pl. az NFL-ben 53 főt alkot, amely 3 részre, támadókra, védőkre és speciális egységre van bontva.

A játék célja, hogy a csapat a pályán a labdát az ellenfél végzónájába juttassa, hogy touchdown-t érjen el, ami 6 pontot ér.

Ezt követően választhat, hogy átrúgják a labdát a két pózna között 1 pontért vagy 2 pontért megpróbálják még egyszer bejuttatni a labdát a végzónába.
A labda átjuttatását a pályán játékok sorozatával hajtják végre, amik downokból állnak.
Ez történhet passzjátékkal, tehát a labda a levegőben halad. Az irányító dobja az egyik csapattársának…

…vagy történhet futással, amit a futó a földön haladva ér el.

A támadóknak legalább 10 yardot kell haladniuk a labdával, amire 4 próbálkozásuk van. (4 down)

Ha elértek 10 yardot, újabbat és újabbat kell elérni, míg végül bejuttatják a labdát az ellenfél végzónájába.
Ellenben, ha a védelem megakadályozza a támadókat a 10 yard elérésében és messze a végzóna, általában a harmadik down után negyedik próbálkozásra rúgnak egy puntot, aminek az a lényege, hogy az ellenfél minél messzebbről kezdhesse meg a saját támadását a végzóna felé.

Ha viszont megállítják a támadást, de közelebb van a végzóna, lehetőség van mezőnygól kísérletre (field goal), amit ha a két pózna között sikerül berúgni 3 pontot ér.

Football Flying Through Goalpost

Miután letelik a négy 15 perces negyed, az a csapat győz, akinek több pontja van.

Ha ide kattintasz, mindezt vizuálisan is megtekintheted 1 percben.

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.